:: جلد 2، شماره 5 - ( پاييز 1384 ) ::
جلد 2 شماره 5 صفحات 181-171 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی حساسیت نسبی کیت های نسل سوم سنجش آنتی بادی ضد ویروس هپاتیت C به روش الیزا: ارزیابی 20 کیت
دکتر صدیقه امینی کافی‌آباد، دکتر علی طالبیان، دکتر مهتاب مقصودلو، سعیده رمن
چکیده:   (29854 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  مهم‌ترین چالش برای انتخاب کیت‌های سنجش آنتی بادی ضد ویروس هپاتیت C ، حساسیت آن است. در این مطالعـه20 کیت (با روش الیزا) با یکدیگـر و با کیت مرجـع مطـابق با توصیـه سـازمـان جهانـی بهـداشت
Anti-HCV 3.0 Enhanced SAVE) محصول کمپانی ارتو) مقایسه گردیدند.

  مواد و روش‌ها

  مطالعه انجام شده از نوع تشخیصی بوده و20 کیت به وسیله 3 تا 4 پانل دگرگونی سرمی و 2 تا 3 پانل سطح کارآیی مورد ارزیابی قرارگرفتند. حساسیت نسبی هر کیت طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت محاسبه شد.

  یافته‌ها

  در بررسی با پانل‌های دگرگونی سرمی ، حساسیت نسبی 3 کیت مانند کیت مرجع بوده و 5 کیت حساسیت نسبی کمتری داشتند، هر چند که تفاوت بین این 5 کیت و کیت مرجع در 2 نمونه بود. در پانل‌های سطح کارآیی، 2 کیت مانند کیت مرجع بوده و 5 کیت دیگر فقط 2 نمونه را کمتر از کیت مرجع
(Anti-HCV 3.0 Enhanced SAVE) شناسایی کردند. در مجموع پانل‌های دگرگونی سرمی و سطح کارآیی، بهترین نتایج را کیت‌های ETI-AB-HCH-K4(146) ازکمپانی د یاسورین، Monalisa Anti-HCV plus version 2 از کمپانی بایوراد، Hepanostica Anti-HCV ULTRA از تولیدات کمپانی بایومری و ، Anti-HCV-EIA 3rd محصول کمپانی مرکز طبی اویسنا و HCV Ab از کمپانی دیاپرو گزارش نمودند.

  نتیجه گیری

  جهت تامین سلامتی خون، استفاده از کیت ‌هایی با حساسیت زیاد توصیه می‌گردد و لازم است به نمونه‌هایی بیشتر توجه شود که دارای واکنش مثبت ضعیف در پانل‌های دگرگونی سرمی و سطح کارآیی با تیتر پایین آنتی‌بادی هستند.

  کلمات کلیدی: آنتی بادی ، ویروس هپاتیت C ، الیزا، پانل دگرگونی سرمی، حساسیت

واژه‌های کلیدی: آنتی بادی، ویروس هپاتیت C، الیزا، پانل دگرگونی سرمی، حساسیت
متن کامل [PDF 325 kb]   (5770 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
انتشار: 1393/4/9


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 2، شماره 5 - ( پاييز 1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها