:: جلد 17، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) ::
جلد 17 شماره 4 صفحات 276-286 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر آپوپتوتیک و آنتی‌پرولیفراتیو فرکشن های گیاه Juniperus excelsa بر روی رده سلولی لوسمی لنفوبلاستیک حاد(Nalm-6)
لیلا نورآذر، دکتر سمیه اسماعیلی، پرگل مشاتی، دکتر احمد قره باغیان، دکتر سینا سالاری
دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (778 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
لوسمی لنفوبلاستی حاد، از بدخیمی­های خونی رده لنفوئیدی می­باشد. عوارض جانبی داروهای شیمی‌ درمانی که از ابتدا در درمان سرطان مورد توجه بودند، علت گرایش به سمت داروهای گیاهی بودند. مطالعه‌های گذشته بر روی گیاه جونیپروس اکسلسا حاکی از وجود خاصیت ضد سرطانی بر روی برخی رده‌های سلولی سرطانی بود. هدف از این مطالعه، بررسی اثرات کشندگی و انتخاب فرکشن توکسیک­ترگیاه جونیپروس اکسلسا بر روی رده سلولی ALL (Nalm-6) و سلول­های طبیعی PBMC بود.
مواد و روش‌ها
در یک مطالعه تجربی، میزان سیتوتوکسیسیتی فرکشن­ها از طریق آزمون­های زنده‌مانی سلولی و فعالیت متابولیک ارزیابی شد. با استفاده از این دو آزمون، فرکشن توکسیک­تر انتخاب گشته و سپس میزان آپوپتوز سلولی به روش رنگ‌آمیزی آنکسین V و پروپیدیوم یدید به کمک فلوسیتومتری برای آن محاسبه شد. هر آزمون سه بار تکرار گردید. از آزمون one-way ANOVA و 23 SPSS  برای آنالیز آماری داده­ها استفاده شد.
یافته‌ها
یافته­ها نشان داد که دوز µg/mL 5/2 و µg/mL 4 به ترتیب فرکشن کلروفرمی و اتردوپترولی گیاه جونیپروس، بدون تاثیر معنادار بر سلول‌های PBMC ، درصد زنده‌مانی و فعالیت متابولیک سلول­های Nalm-6 را به طور معنادار کاهش داد(01/0 p<). فرکشن آبی آن فاقد اثرات سیتوتوکسیک بود. با این آزمون­ها، فرکشن توکسیک­تر کلروفرمی انتخاب شد. آپوپتوز سلول­های Nalm-6 با فرکشن کلروفرمی توسط فلوسیتومتری، افزایش حدود 13 برابری در مقایسه با گروه تیمار نشده نشان داد(001/0 p<).
نتیجه گیری
نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد فرکشن کلروفرمی و اتردوپترولی گیاه جونیپروس، دارای خاصیت کشندگی و آنتی‌پرولیفراتیو بوده و سلول­های Nalm-6 را وارد چرخه آپوپتوز می­کند.
واژه‌های کلیدی: لوسمی لنفوبلاستیک حاد، آپوپتوز، جونیپروس
متن کامل [PDF 788 kb]   (173 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (203 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هماتولوژي
انتشار: 1399/10/10


XML   English Abstract   Printجلد 17، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها