:: جلد 8، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) ::
جلد 8 شماره 2 صفحات 137-142 برگشت به فهرست نسخه ها
آلودگی به هپاتیت C در بیماران تالاسمی ماژور مراجعه کننده به بیمارستان شهید دکتر محمد جواد باهنر کرج
مژگان کاشانچی لنگرودی، هوشمند عبدالرحیم پور هروی
دانشکده علوم پزشکی البرز
چکیده:   (11491 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  هر چند غربالگری خون باعث کاهش بروز عفونت HCV شده است، این مشکل هنوز از علل مهم مرگ و میر و از کارافتادگی در بیماران تالاسمی می‌باشد.

  مواد و روش‌ها

  طی یک مطالعه توصیفی در 206 بیمار تالاسمی مراجعه کننده به درمانگاه تالاسمی بیمارستان کرج، از فروردین 1388 لغایت فروردین 1389 به صورت غربالگری، Anti-HCV اندازه‌گیری شد. برای موارد مثبت، آزمایش RIBA-II انجام شد. اطلاعات توسط نرم‌افزار 18 SPSS و آزمون‌های کای‌دو و t تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها

  31 بیمار(15 درصد) دارای آنتی‌بادی هپاتیت C بودند(11 مذکر و 20 مؤنث) که از این تعداد، در 29 نفر آزمایش RIBA نیز مثبت بود(11 مذکر و 18 مؤنث). یک بیمار تزریق خون بعد از سال 1375 (شروع غربالگری فرآورده‌های خونی از نظر HCV ) داشت.

  نتیجه گیری

  با توجه به شیوع بالای آلودگی به ویروس هپاتیت C در بیماران تالاسمی ماژور نسبت به جمعیت عمومی و نیز خطر ابتلای بیش از 80 درصد افراد آلوده به بیماری های مزمن کبدی و فیبروز، با اقدامات پیشگیرانه از جمله بررسی اهداکنندگان خون از نظر آلودگی ویروسی و پیگیری‌های مکرر بیماران، می‌توان قدم مهمی در شناسایی و درمان زودرس این بیماری و کنترل انتشار آن برداشت.

  کلمات کلیدی : هپاتیت C ، تالاسمی، آنتی‌بادی‌های هپاتیت C

  

واژه‌های کلیدی: هپاتیت C، تالاسمی، آنتی‌بادی‌های هپاتیت C
متن کامل [PDF 202 kb]   (2061 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيماري هاي عفوني
انتشار: 1392/6/6


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 8، شماره 2 - ( تابستان 1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها