:: جلد 7، شماره 1 - ( بهار 1389 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 48-54 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی مجدد قدرت آگلوتیناسیون معرف‌های گروه‌های خونی Anti-A و Anti-B محصول شرکت پالایش و پژوهش خون، نسبت به استانداردهای بین‌المللی WHO
علی طالبیان، علیرضا شفایی، مجتبی شرفی، سعید ریوندی، لیدا جلیلی، طیبه فتاحیان
چکیده:   (13540 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  آنتی‌بادی‌های سیستم ABO ، به طور مستقیم و بدون هر گونه نیازی به تقویت‌کننده واکنش، سوسپانسیون گلبول‌های قرمز در سرم فیزیولوژی را آگلوتینه می‌کنند. در این مطالعه قدرت عیار معرف‌های گروه‌های خونی Anti-A و Anti-B تولیدی شرکت پالایش و پژوهش خون، نسبت به حداقل قدرت آگلوتیناسیون استانداردهای بین‌المللی WHO به روش هماگلوتیناسیون در لوله آزمایش ارزیابی شد.

  مواد و روش‌ها

  مطالعه انجام شده از نوع تجربی بود. براساس دستورالعمل‌ استانداردهای فوق، رقت‌های مذکور به عنوان رقت‌های مبنا در تیتراسیون نمونه‌های مورد آزمایش در نظر گرفته شدند. از استانداردهای رقیق شده فوق و از معرف‌های گروه‌های خونی شرکت، رقت‌های سریال تهیه گردید. یک حجم از هر غلظت مبنا و رقت‌های تهیه شده، با یک حجم از سوسپانسیون 2% از سلول‌های A1 ، A2 ، A2B و B در لوله‌های آزمایش مخلوط گردید و بعد از انکوباسیون لازم و سانتریفوژ، عیار آگلوتیناسیون معرف‌های مختلف مورد آزمایش نسبت به استانداردهای مذکور در لوله آزمایش به روش چشمی سنجیده شد.

  یافته‌ها

  بر اساس نتایج به دست آمده از آزمایش‌های انجام شده، عیار نمونه‌های مربوط به شرکت پالایش و پژوهش خون، درست مطابق با حداقل عیار استاندارد رقیق شده WHO است. بنابراین این محصولات از کیفیت قابل قبول و از واکنش‌های مطلوبی برخوردار می‌باشند.

  نتیجه گیری

  کیفیت معرف‌های گروه‌های خونی، یک عامل مهم در تضمین سلامتی انتقال خون می‌باشد. آزمایش آگلوتیناسیون روش قابل اطمینانی برای تعیین کیفیت این معرف‌ها نیست، ولی با به کارگیری استانداردهای بین‌المللی، مشکل فوق تا حد زیادی مرتفع می‌شود.

  کلمات کلیدی : معرف‌ها، آگلوتیناسیون، استاندارد

 

واژه‌های کلیدی: معرف‌ها، آگلوتیناسیون، استاندارد
متن کامل [PDF 204 kb]   (5625 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هماتولوژي
انتشار: 1393/5/1


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 7، شماره 1 - ( بهار 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها