:: جلد 6، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 300-292 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اختلالات شخصیت در بیماران مبتلا به ایدز با الگوی رفتارهای پرخطر
غلامرضا تبریزی، مرضیه وطن‌خواه، سحر تبریزی
چکیده:   (25229 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  سندروم نقص ایمنی اکتسابی(ایدز)، دارای ابعاد زیستی، روانی و اجتماعی است و سبب بروز انواع اختلالات روانی و عاطفی می‌گردد. این در حالی است که اختلالات شخصیت نیز به نوبه خود می‌تواند شرایط ابتلا به این بیماری را فراهم آورد. لذا در این پژوهش رابطه دو سویه اختلالات شخصیت و بیماری ایدز در مبتلایان با الگوی رفتارهای پر خطر بررسی شده است.

  مواد و روش‌ها

  تحقیق حاضر به روش توصیفی ـ مقطعی صورت گرفت. 30 نفر از افراد مبتلا به ایدز که از طریق رفتارهای پر خطر آلوده شده و تحت پوشش مرکز مشاوره بیماری‌های عفونی و رفتاری بودند، به عنوان گروه آزمایشی و 30 فرد سالم که به روش تصادفی خوشه‌ای انتخاب شده بودند، با استفاده از آزمون چند محوری شخصیتی بالینی میلون مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده‌های حاصل با استفاده از روش‌های آمار توصیفی، آزمون t و من‌ویتنی‌ U ، تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها

  نتایج حاصل بیانگر آن بود که بیماران مبتلا به ایدز در مقایسه با گروه کنترل، در طی دوران رشد خود در مقیاس‌ الگوهای شخصیت اجتنابی، اسکیزوتایپ، مرزی، پارانوئید، سندروم‌های بالینی، اضطراب، افسرده خویی، وابستگی به الکل و مواد مخدر، اختلال تفکر، افسردگی اساسی و اختلالات هذیانی با افراد سالم به طور معناداری تفاوت داشتند(05/0 p< ).

  نتیجه گیری

  فرآیندهای نامطلوب رشد روانی می‌تواند سبب اختلال در رشد شخصیت شود و در نتیجه فرد را مستعد آلودگی با عوامل بیماری‌زا از جمله ایدز گرداند. این در حالی است که ابتلا به ایدز نیز می‌تواند متغیر اثرگذاری در بروز اختلالات عاطفی و روانی باشد.

  کلمات کلیدی : اختلالات شخصیت، ویروس نقص ایمنی انسانی، ایدز

 

واژه‌های کلیدی: اختلالات شخصیت، ویروس نقص ایمنی انسانی، ایدز
متن کامل [PDF 218 kb]   (2533 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيماري هاي عفوني
انتشار: 1393/5/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 6، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها