:: جلد 6، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 141-146 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان و علت عدم مصرف خون‌های درخواست شده از بانک خون در اعمال جراحی الکتیو در بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص)
بهروز زمان، محمد رادمهر، علی صحراییان، پدرام سهرابی
چکیده:   (20367 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  امروزه در بسیاری از اعمال جراحی، به علت وجود احتمال خونریزی، رزرو خون انجام می‌شود که با توجه به محدودیت فرآورده‌های خونی، میزان رزرو باید تحت دستورالعمل استانداردی باشد تا از ذخیره بی‌مورد خون جلوگیری گردد. به همین دلیل در اکثر مراکز درمانی از روش حداکثر میزان رزرو خون لازم استفاده می‌شود. در این مطالعه به بررسی میزان و علت عدم مصرف خون‌های بانک درخواست شده در اعمال جراحی الکتیو بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) در تهران پرداخته شد.

  مواد وروش‌ها

  در مطالعه توصیفی انجام شده، فرم‌های پرسشنامه تهیه شده، در پرونده کلیه کسانی که در طول سال 83 کاندید عمل جراحی الکتیو در اتاق عمل‌های بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) بودند گذاشته شد و توسط پزشک درخواست دهنده خون، فرم‌ها پس از ترخیص از اتاق عمل تکمیل و در نهایت توسط منشی بخش‌ها، فرم‌های پر شده به کمیته انتقال خون فرستاده ‌شد. پس از جمع‌آوری اطلاعات، داده‌ها به کمک روش‌های آمار توصیفی(درصد فراوانی) و نرم‌افزار 5/11 SPSS مورد تحلیل قرار گرفت.

  یافته‌ها

  تعداد کل کیسه‌های خون رزرو شده جهت اعمال جراحی الکتیو در طول یک سال، 8385 کیسه بود که از این تعداد 1460 کیسه خون(4/17 درصد)، تزریق شد. نسبت خون کراس‌مچ شده که تزریق شده بود، 12/3 محاسبه گردید. بیشترین علت عدم مصرف خون‌های درخواست شده، تخمین اشتباه گروه‌های جراحی(6/44 درصد) بود.

  نتیجه گیری

  این پژوهش نشان می‌دهد که رزرو خون بر اساس دستورالعمل مشخصی انجام نمی‌شود و نیاز به کنترل کمی و کیفی در زمینه رزرو و مصرف خون در مراکز درمانی امری لازم می‌باشد.

  کلمات کلیدی : گروه خون و کراس‌مچ، جراحی، بانک‌های خون

واژه‌های کلیدی: گروه خون و کراس‌مچ، جراحی، بانک‌های خون
متن کامل [PDF 142 kb]   (2955 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بانك خون
انتشار: 1393/5/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 6، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها