:: جلد 6، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 85-93 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر داروی ال آسپارژیناز با دوز 6000 واحد بر متر مربع بر سطح چربی‌های خون در کودکان مبتلا به لوکمی لنفوبلاستیک حاد
محمد تقی ارزانیان، عزیز اقبالی، ثمین علوی، بی‌بی شهین شمسیان، فاطمه ملک، اذن‌اله آذرگشب
چکیده:   (16635 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  اختلالات چربی و لیپو پروتئین های خون در بدخیمی‌ها به علل مختلف از جمله مصرف داروهای شیمی درمانی ایجاد می‌شود. یکی از داروهایی که در تغییرات چربی‌های خون دخالت دارد ال آسپارژیناز می‌باشد. این مطالعه با هدف بررسی اثر داروی ال- آسپارژیناز با دوز 6000 واحد بر متر مربع روی چربی‌های خون در کودکان مبتلا به لوکمی لنفو بلاستیک حاد در بیمارستان کودکان مفید تهران انجام شد.

  مواد وروش‌ها

  تحقیق به روش کار آزمایی بالینی قبل و بعد انجام شد و جمعیت مورد مطالعه کودکان زیر 15 سال مبتلا به لوکمی لنفوبلاستیک حاد بودند که به صورت مستمر و غیر احتمالی نمونه‌گیری شدند و هر بیمار شاهد خودش بود. در همه بیماران سطوح چربی و لیپو پروتئین‌های سرم شامل: Lpa - APO A - APO B - TG - Cholestrol – HDL- LDL – VLDL بعد از 12-8 ساعت ناشتایی در سه مرحله قبل از درمان، حین درمان با ال ـ آسپارژیناز و دو ماه بعد از قطع ال- آسپارژیناز چک شد و با هم مقایسه شدند. از آزمون‌های T زوج، فریدمن و ویلکوکسون جهت تحلیل نتایج استفاده شد.

  یافته‌ها

  در این مطالعه، 82 کودک با تشخیص جدید لوکمی لنفوبلاستیک حاد، مورد ارزیابی قرار گرفتند. متوسط سن بیماران 6 سال با انحراف معیار 5/3 و دامنه سنی از 45 روز تا 14 سال بود. متوسط سطح سرمی تری‌گلیسرید در مرحله قبل از شروع ال ـ آسپار 9/163 میلی‌گرم درصد(107 SD= ) بود و در مرحله حین درمان با ال ـ آسپار به 123 میلی‌گرم درصد(67 SD= ) رسید که کاهش معنی‌داری بعد از شروع ال آسپار مشاهده شد(002/0 p= ). متوسط سطح سرمی کلسترول قبل از شروع ال آسپار 151 میلی‌گرم درصد(43 SD= )و در حین درمان با ال آسپار 140 میلی‌گرم درصد(52 SD= ) بود و از نظر آماری تفاوت معنی‌داری با مرحله قبل از شروع ال ـ آسپار نداشت(061/0 p= ).

  نتیجه گیری

  سطح سرمی TG به دنبال مصرف ال آسپار کاهش می‌یابد، کلسترول تغییر معنی‌داری به دنبال ال آسپار پیدا نمی‌کند و HDL به دنبال ال آسپار افزایش می‌یابد. به طور کلی ال آسپار با دوز 6000 واحد در متر مربع بر خلاف دوزهای بالای آن، باعث افزایش چربی‌های خون نمی‌شود.

  کلمات کلیدی: لوکمی لنفوبلاستیک حاد، ال آسپارژین، کودکان

 

واژه‌های کلیدی: لوکمی لنفوبلاستیک حاد، ال آسپارژین، کودکان
متن کامل [PDF 256 kb]   (1932 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: خون و انكولوژي
انتشار: 1393/5/25


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 6، شماره 2 - ( تابستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها