:: جلد 4، شماره 1 - ( بهار 1386 ) ::
جلد 4 شماره 1 صفحات 25-31 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر خون مصنوعی(FC-43) و مانیتول بر سطح سرمی نیتریت(متابولیت نیتریک اکساید) پس از کاهش جریان خون مغز در خرگوش
ماندانا محمودزاده ثاقب، دکتر مهدی نعمت بخش
چکیده:   (14857 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  فلوروکربن‌ها یا خون مصنوعی ترکیباتی هستند که میل ترکیبی زیادی به اکسیژن دارند و در مواردی که جریان خون بافتی کاهش یابد، کاندیدای مناسبی برای بهبود اکسیژن‌رسانی به بافت می‌باشند. هم چنین نیتریک اکساید( NO ) نیز به عنوان یک انبساط دهنده قوی عروق در افزایش جریان خون حایز اهمیت است. در این مطالعه اثر خون مصنوعی FC-43 بر افزایش سطح سرمی نیتریت(متابولیت NO ) پس از کاهش جریان خون مغز از طریق بستن شریان کاروتید مشترک راست در مقایسه با مانیتول مورد بررسی قرار گرفت.

  مواد وروش‌ها

  مطالعه انجام شده از نوع تجربی بود. در 15 حیوان آزمایشگاهی(خرگوش) به منظور اختلال در اکسیژن رسانی مغز، شریان کاروتید راست به مدت 30 دقیقه بسته شد و حیوانات به طور اتفاقی در سه گروه قرار گرفتند. گروه اول خون مصنوعی( F3-43 ) و گروه دوم مانیتول با دوز 12 میلی‌لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن دریافت نمودند. گروه سوم بدون تزریق به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شدند. حیوانات به مدت 5 ساعت مستقیماًَ تحت نظر قرار گرفتند. سطح سرمی نیتریت، الکترولیت‌ها، درصد هماتوکریت، فشار خون و تعداد ضربان قلب قبل از بستن شریان و بعد از باز کردن شریان در زمان‌های 10 دقیقه، 30 دقیقه، 1 ساعت، 3 ساعت و 5 ساعت پس از تزریق در هر سه گروه اندازه‌گیری شد. سپس حیوانات در قفس‌های مجزا نگهداری و مدت بقای آن‌ها به مدت یک هفته در هر سه گروه بررسی شد و در پایان آب بافت مغز حیوانات جهت مقایسه شدت ادم ناشی از تغییرات جریان خون و اکسیژن رسانی اندازه‌گیری شد.

  یافته‌ها

  نتایج نشان داد که FC-43 در زمان‌های 10 دقیقه، 30 دقیقه و 1 ساعت پس از تزریق به طور معنی‌داری موجب افزایش سطح سرمی نیتریت(متابولیت NO ) نسبت به گروه مانیتول و گروه کنترل می‌شود. در بقیه پارامترها تفاوت قابل ملاحظه‌ای در بین گروه‌ها وجود نداشت.

  نتیجه گیری

  افزایش سطح سرمی نیتریت نیز حاکی از افزایش جریان خون و اکسیژن‌رسانی بیشتر به ارگان‌های دچار کاهش جریان خون است و به نظر می‌رسد که خون مصنوعی( FC-43 ) به عنوان یک حامل اکسیژن محلول به راحتی می‌تواند تا حدی موجب برقراری مجدد اکسیژن‌رسانی و بهبود بافت پس از ایسکمی گردد.

  کلمات کلیدی : نیتریک اکساید، فلوروکربن‌ها( FC-43 )، شریان کاروتید

واژه‌های کلیدی: نیتریک اکساید، فلوروکربن‌ها( FC-43 )، شریان کاروتید
متن کامل [PDF 205 kb]   (2109 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
انتشار: 1393/5/26


XML   English Abstract   Printجلد 4، شماره 1 - ( بهار 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها