:: جلد 19، شماره 1 - ( بهار 1401 ) ::
جلد 19 شماره 1 صفحات 60-52 برگشت به فهرست نسخه ها
فرآیند نگهداری تجهیزات پزشکی پایگاه‌های انتقال خون ایران
محمد فلاح تفتی ، کامران موسوی حسینی ، رضا گلستانی شیشوان
استادیار مرکز تحقیقات انتقال خون ـ مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون
چکیده:   (673 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
نگهداری پیشگیرانه، نقش تعیین‌کننده‌ای در تضمین عملکرد مستمر، افزایش دقت و ایمنی تجهیزات پزشکی به عهده دارد. وجود این سیستم به میزان چشمگیری می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های تعمیر و جایگزینی آن‌ها گردد. در این مطالعه اثربخشی روند نگهداری تجهیزات پزشکی 7 مرکز انتقال خون تهران، کرج، گیلان، مازندران، سمنان، شیراز و یزد طی سال‌های 97-95 بررسی شد.
مواد و روش‌ها
در این مطالعه مقطعی، اثربخشی استقرار مدیریت نگهداری بر روی 201 دستگاه‌ با سابقه فعالیت بیش از ٥ سال در 7 مرکز انتقال خون ارزیابی شد. وضعیت عملکرد، اثربخشی بازدیدهای دوره‌ای و آموزش از طریق پرسشنامه و به صورت حضوری انجام گرفت و برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از آمارهای توصیفی و استنباطی و تجزیه و تحلیل واریانس یک طرفه و ضریب همبستگی اسپیرمن استفاده شد. یافته‌ها توسط 16 SPSS  ارزیابی گردید.
یافته‌ها
نتایج این مطالعه نشان داد که حدود 40% تجهیزات پزشکی این مراکز از ارزیابی منظمی برخوردار نیستند و شرایط عملکرد دستگاه‌ها، بازدید دوره‌ای و آموزش کاربران به ترتیب 87%، 64% و 43% در مقیاس خوب قرار داشتند. هم‌چنین با تجزیه و تحلیل واریانس مشاهد شد که میانگین امتیاز شرایط عملکرد تجهیزات، بازدید دوره‌ای و آموزش کاربران برحسب استانداردهای بین‌المللی از نظر آماری اختلاف معناداری ندارند.
نتیجه گیری
استقرار مدیریت نگهداری تجهیزات پزشکی منجر به استمرار عملکرد، افزایش دقت نتایج، زمان دسترسی و طول عمر مفید آن‌ها همراه با کاهش خرابی‌ها و هزینه تعمیرات گردیده است.
 
واژه‌های کلیدی: تجهیزات، نگهداری، انتقال خون
متن کامل [PDF 387 kb]   (293 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (442 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيوتكنولوژي
انتشار: 1401/1/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 19، شماره 1 - ( بهار 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها