:: جلد 18، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 87-96 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان واکنش‌های مرتبط با تزریق خون در بیماران دریافت‌کننده خون دارای واکنش مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های شهر همدان در سال‌های 1397 و 1398
فاطمه امیری، حنانه جام بزرگ، محدثه بیگلری، افشین محمدی، محمد افشاری، سید محمدرضا سیدی
استادیار گروه علوم آزمایشگاهی، دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (363 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
انتقال خون مانند سایر اقدامات پزشکی، دارای عوارضی نیز می‌باشد که تحت عنوان واکنش‌های مرتبط با تزریق خون شناخته می‌شوند. گزارش این واکنش‌ها در مدیریت و درمان بیماران کمک‌کننده است. هدف این مطالعه، بررسی واکنش‌های مرتبط با انتقال خون در بیماران دریافت‌کننده خون دارای واکنش در شهر همدان بود.
مواد و روش‌ها
در این مطالعه مقطعی و گذشته‌نگر، اطلاعات 116 فرم گزارش عوارض ناخواسته احتمالی پس از تزریق خون و فرآورده‌های آن که در سال‌های 97 و 98 در بیمارستان‌های شهر همدان تکمیل و به سازمان انتقال خون همدان ارسال شده بود، وارد نرم‌افزار 16 SPSS گردید. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های t ، کای‌دو و دقیق فیشر و سطح معناداری تحلیل شد(05/0 p-value <).
یافته‌ها
طبق نتایج، شایع‌ترین واکنش‌ها در یک بیمارستان تخصصی خون و چهار بیمارستان عمومی دیگر، واکنش آلرژیک با 62 مورد(4/53%) و پس از آن واکنش تب‌زای غیر همولیتیک با 28مورد(1/24%) بود. بین دریافت فرآورده دارای گلبول قرمز و واکنش تب‌زای غیر همولیتیک رابطه معناداری مشاهده شد(02/0 p=). 68 نفر(6/58%) از بیماران، سابقه قبلی تزریق خون و فرآورده‌های آن را داشتند.78 نفر(2/67%) از بیماران مورد بررسی، دارای سابقه دریافت خون نبودند.
نتیجه گیری
واکنش آلرژیک و واکنش تب‌زای غیر همولیتیک به ترتیب دارای بیشترین شیوع در گیرندگان فرآورده‌های خون بودند. دریافت فرآورده دارای گلبول قرمز با بروز واکنش تب‌زای غیر همولیتیک در گیرنده ارتباط دارد.
واژه‌های کلیدی: انتقال خون، واکنش‌های انتقال خون، سلامت خون
متن کامل [PDF 497 kb]   (149 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (147 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انتقال خون
انتشار: 1400/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 18، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها