:: جلد 19، شماره 2 - ( تابستان 1401 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 107-99 برگشت به فهرست نسخه ها
میزان مصرف فرآورده‌های خون در بیماران تحت جراحی انتخابی ترمیم آنوریسم آئورت شکمی در بیمارستان شهدای تجریش
صمد ولی زاده، آزیتا چگینی، فرانک بهناز، روناک کربلائی فر، علی اکبر بورفتح اله
استادیار مرکز تحقیقات انتقال خون ـ مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون
چکیده:   (167 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
جراحی ترمیم آنوریسم آئورت همراه با خونریزی فراوانی است که سبب اختلالات انعقادی در حین و بعد از عمل جراحی می‌شود. نظر به این که مصرف خون در این بیماران در مقالات کمی مورد بررسی قرار گرفته، برآن شدیم تا دراین خصوص تحقیق نماییم.
مواد و روش‌ها
در یک مطالعه مقطعی، بیماران آنوریسم آئورت شکمی نیازمند ترمیم جراحی از دی ماه سال 97 تا مرداد ماه سال 99 در بیمارستان شهدای تجریش بررسی شدند. میزان مصرف خون و فرآورده در حین و بعد از عمل جراحی تا زمان ترخیص بیماران بررسی گردید. جهت تجزیه و تحلیل آماری از نرم‌افزار Graph Pad prism استفاده شد. 05/0 p< معنادار در نظر گرفته شد.
یافته‌ها
از 20 نفر بیمار ترمیم آنوریسم آئورت، 16 نفر(80%) مرد و 4 نفر(20%) زن بودند. 7 مورد(35%) از آن‌ها علاوه بر گلبول‌های قرمز متراکم، دریافت پلاسما نیز داشتند. تعداد واحد FFP مصرفی به طور میانگین 5/1 ± 7/3 واحد بود و به 13 نفر از بیماران(65%) فقط گلبول‌های قرمز متراکم تزریق شد. در هیچ یک از بیماران، پلاکت تزریق نشد. ارتباط بین تعداد واحدهای گلبول قرمز تزریقی با میزان هموگلوبین قبل از عمل جراحی و سن بیمار بررسی شد. هم‌چنین ارتباط بین INR قبل از عمل جراحی و میزان دریافت FFP بررسی گردید که هیچ یک از نظر آماری معنادار نبود.
نتیجه گیری
علی‌رغم جراحی وسیع سرخرگ آئورت وخونریزی وسیع، 65 درصد از بیماران فقط تزریق گلبول‌های قرمز متراکم داشتند. در 35 درصد آن‌ها علاوه بر گلبول قرمز پلاسما هم تزریق گردید ولی پلاکتی تزریق نشد.

 
واژه‌های کلیدی: تزریق خون، آنوریسم آئورت، گلبول‌های قرمز، پلاسمای تازه متراکم، پلاکت‌ها، جراحی
متن کامل [PDF 508 kb]   (57 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (19 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب انتقال خون
انتشار: 1401/4/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 19، شماره 2 - ( تابستان 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها