:: جلد 17، شماره 3 - ( پاییز 1399 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 218-225 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مؤثر بر نگرش کارمندان زن دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مشارکت برای اهدای خون
دکتر وحید مثمر، دکتر عبدالناصر مقدم دیزج هریک، بهناز شکوئی، سمیه داداشی، دکتر محمد اصغری جعفرآبادی، دکتر شهرزاد اردبیلی زاده، دکتر اکرم حسین پور، دکتر پریسا لطفی نژاد
دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مرکز تحقیقات ایمونولوژی
چکیده:   (764 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
برای ترغیب زنان به اهدای خون، باید باورها و عواملی که مانع اهدای خون در آن‌ها می‌شود شناسایی و بررسی گردد. هدف از این مطالعه؛ بررسی مشارکت زنان در اهدای خون با طرح پرسشنامه می‌باشد که نتایج حاصل می‌تواند جهت آموزش بهتر بانوان و رفع موانع بر سر راه اهدای خون آن‌ها مؤثر واقع شود.
مواد و روش‌ها
در یک مطالعه مقطعی، پرسشنامه توسط250 نفر از شرکت‌کنندگان تکمیل و اطلاعات وارد نرم‌افزار 26 SPSS شد. با استفاده از آزمون‌های همبستگی پیرسون، تحلیل واریانس یک طرفه و رگرسیون، تجزیه و تحلیل آماری انجام شد.
یافته‌ها
6/93% افراد، مشارکت در نجات جان بیماران را عامل مؤثر در امر اهدای خون و 2/81% افراد، ابتلا به کم خونی را به عنوان موانع عدم مشارکت عنوان نمودند. متغیر آگاهی از شرایط اهدای خون با عوامل مؤثر در اهدای خون رابطه معکوس و معناداری داشت ولی امتیاز موانع با مشارکت رابطه معناداری نداشت(003/0=p). بر اساس نتایج آزمون T مستقل، ارتباط وضعیت تأهل با امتیاز آگاهی، امتیاز موانع عدم مشارکت در اهدای خون و امتیاز عوامل مؤثر در مشارکت در اهدای خون با تاهل ارتباط معناداری نداشتند. نتایج تحلیل واریانس نشان داد سطح تحصیلات با امتیاز آگاهی ارتباط معناداری نداشت اما با امتیاز موانع عدم اهدای خون رابطه معکوس و معناداری نشان داد(017/0=p).
نتیجه گیری
با توجه به موانع اعلام شده و روابط حاصل در یافته‌های این مطالعه برای مشارکت در امر اهدای خون، فرهنگ‌سازی صحیح پیرامون فرآیند اهدای خون می‌تواند راه‌کار مناسبی جهت ترغیب بیشتر و بهتر بانوان باشد.
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: اهدای خون، زنان، نگرش، اهداکنندگان خون
متن کامل [PDF 343 kb]   (172 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (299 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: اهدا خون
انتشار: 1399/7/10


XML   English Abstract   Printجلد 17، شماره 3 - ( پاییز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها