:: جلد 17، شماره 1 - ( بهار 1399 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 67-81 برگشت به فهرست نسخه ها
وضعیت مدیریت مصرف کیسه‌های خون در اعمال جراحی الکتیو در بیمارستان‌های کشور
مریم غلامی، دکتر کامران حاجی نبی، دکتر لیلا ریاحی، دکتر سزانه حق پناه
استادیار واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (1393 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
با توجه به تقاضای غیر قابل پیش‌بینی خون و نیاز مبرم بیماران به خون در شرایط اضطراری، مدیریت مصرف این منبع حیات‌بخش و استفاده صحیح از آن ضرورت پیدا می‌کند. این مقاله با هدف بررسی وضعیت مدیریت مصرف کیسه‌های خون در اعمال جراحی الکتیو در بیمارستان‌های کشور انجام شد.
مواد و روش‌ها
در این مقاله مروری، وضعیت مدیریت مصرف وکیسه‌های خون در اتاق عمل‌های بیمارستان‌های ایران بین سال‌های 1384 تا 1397 شمسی مورد بررسی قرار گرفت. به این منظور 30 مورد از مهم‌ترین پژوهش‌های مشاهده‌ای و مداخله‌ای صورت گرفته در پایگاه‌های اطلاعاتی معتبر مثل pubmed و Scopus ارزیابی شد.
یافته‌ها
نتایج مرور و بررسی مطالعه‌ها نشان داد که رزرو بیش از حد واحدهای خون به دلیل عدم وجود دستورالعمل استاندارد برای درخواست و ذخیره‌سازی خون، عدم بازگرداندن بسته‌های خون و سهل‌انگاری کارکنان بانک خـون و اتاق عمل در جهت بررسی تاریخ انقضای بسته‌های خون و یا بازگرداندن خارج از موعد بسته‌های خون، از جمله عمده‌ترین دلایل اتلاف خون می‌باشد. هم چنین اجرای برخی مداخلات مهم، به کاهش نرخ اتلاف محصولات خون و بهبود نرخ شاخص‌های استاندارد انتقال خون از جمله ratio C/T، TI و TP، کمک می‌کند.
نتیجه گیری
تشکیل یک کمیته اخلاقی مرتبط با اصول مدیریت عرضه خون، در سطح بیمارستانی و ملی و اجرای دستورالعمل‌های استاندارد انتقال خون و هم چنین ایجاد برنامه‌های آموزشی برای پزشکان و پرستاران، به روند بهینه‌سازی مصرف خون کمک خواهد کرد. [u1] 

 [u1]چکیده به کمتر از 250 کلمه اصلاح گردید.
واژه‌های کلیدی: مصرف، مدیریت اتلاف، خون، اتاق‌های جراحی
متن کامل [PDF 606 kb]   (238 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (388 مشاهده)  
نوع مطالعه: مروري | موضوع مقاله: انتقال خون
انتشار: 1398/12/26


XML   English Abstract   Printجلد 17، شماره 1 - ( بهار 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها