:: جلد 16، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 270-279 برگشت به فهرست نسخه ها
الگوی مصرف فرآورده‌های خون در شهر اراک، در شش ماه اول سال 1397
دکتر فاطمه سادات مهدویانی، دکتر ایرج احمدی عراقی، دکتر محمد خلیلی، لادن خسروپور، حمید امیائی، علیرضا مرادآبادی، شیما عباسی، مصطفی خلیلی
مرکز تحقیقات انتقال خون ـ مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون و اداره کل انتقال خون اراک
چکیده:   (615 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
تزریق خون و فرآورده‌ها در مراقبت‌های پزشکی، یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمانی است اما این کار بدون خطر نیست. بررسی الگوی مصرف فرآورده‌های خون می‌تواند در بهبود مصرف و پیش‌بینی میزان تقاضای آن در آینده کمک‌کننده باشد. در این مطالعه، بررسی الگوی مصرف فرآورده‌های خون در بیمارستان‌های شهر اراک انجام گرفت.
مواد و روش‌ها
در این مطالعه توصیفی- مقطعی، چهار بیمارستان شهر اراک انتخاب و اطلاعات مورد نظر شامل نوع و میزان فرآورده مصرفی و ارتباط آن با ویژگی‌های بیمار از جمله سن، جنس و تشخیص بیماری در ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۷ جمع‌آوری شد. طبقه‌بندی بیماری‌‌ها بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی 10-ICD انجام گرفت.
یافته‌ها
    در مجموع چهار بیمارستان مورد بررسی، ۷۳۰۰ بیمار که 4/54% آن‌ها مذکر بودند ، ۶۹۲۸ واحد RBC ، ۳۸۲۹ واحدFFP  ، ۸۱۹۶ واحد پلاکت تهیـه شـده از خـون کامـل و ۱۷۱ واحد پلاکت آفرزیس دریافت کرده بودند. در هر سه نوع فرآورده مصرفی، بیشترین گروه دریافت‌کننده در رده سنی ۶۴-۴۱ سال (با میانه سنی 54 سال) بودند و نیز بیشترین مصرف RBC ، FFP و پلاکت در بیماران مبتلا به نئوپلاسم بود. میانگین مصرف RBC 05/2±9/1واحد، FFP 35/2±7/2 واحد و پلاکت 05/4±7/3 واحد بود.
نتیجه گیری
یافته‌ها الگوی مصرف فرآورده‌های خون بر اساس سن، جنس و بیماری‌ها را در اراک نشان داد. با توجه به رابطه‌ای که بین میزان مصرف فرآورده‌های خون و الگوی جمعیت شناختی هر منطقه وجود دارد، امکان استفاده از الگوی به دست آمده از این تحقیق، جهت پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای تامین فرآورده‌های خون مورد نیاز این منطقه ممکن خواهد شد.

 
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: انتقال خون، طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها، ایران
متن کامل [PDF 613 kb]   (101 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (189 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انتقال خون


XML   English Abstract   Printجلد 16، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها