:: جلد 17، شماره 1 - ( بهار 1399 ) ::
جلد 17 شماره 1 صفحات 57-66 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل فقهی ـ حقوقی حق مصرف کننده فرآورده‌های خونی بر خبرویت
دکتر احسان علی اکبری، امین امیر حسینی
استادیار دانشکده اهل بیت ـ دانشگاه اصفهان ـ اصفهان ـ میدان آزادی
چکیده:   (615 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
از آن جا که فرآورده خونی از زمان اهدای خون تا تزریق به بیمار باید در شرایط خاصی باشد، باید مراقبت‌های ضروری بر روی آن انجام شده و نظارت‌های مشخصی بر روی فرآورده‌های خونی محقق گردد. لذا باید کادر درمانی، از مهارت خاصی بهره‌مند باشند که در حقوق ایران و فقه امامیه دارای اهمیت فراوانی هست. هدف از این تحقیق، اثبات الزام وجود خبرویت در کارکنان انتقال خون بود.
مواد و روش‌ها
روش تحقیق در پژوهش حاضر، توصیفی- تحلیلی بوده و مبتنی بر تحلیل کتابخانه‌ای مقررات قانونی و بیان فقهاست. لذا به علت کیفی بودن، نمونه‌گیری مشخصی ندارد.
یافته‌ها
در فقه امامیه باید به سه قاعده اشاره نمود که عبارتند از تحذیر(ارایه اخطارهای لازم به کادر درمانی و انتقال آموزش به بیماران دریافت‌کننده خون)، وجوب دفع ضرر محتمل(لزوم ارایه آموزش برای کاهش ضررهای احتمالی ناشی از جهل کادر طب انتقال خون) و نیز قاعده وجوب اعلام الجاهل فیما یعطی(باید به کادر درمانی در مورد خون‌هایی که در اختیار ایشان است، آموزش و آگاهی لازم ارایه گردد).
نتیجه گیری
مبانی مربوط به حق مصرف‌کننده بر خبرویت عبارتند از: لزوم جذب اشخاص آموزش دیده در مرکز مراقبت از خون، لزوم بهره‌مندی از نیروهای آموزش دیده در بخش تضمین کیفیت، ایجاد برنامه ارایه خدمات آموزشی عام برای تمامی کادر انتقال خون، لزوم ارایه آموزش به کمیته انتقال خون مرکز درمانی، تعهد پزشک ارشد به ارایه آموزش که این موارد را می‌توان از اساسی‌ترین مبانی حقوقی موجود در باب حق بر خبرویت کارکنان طب انتقال خون دانست.
 
واژه‌های کلیدی: انتقال خون، سلامت خون، بانک‌های خون
متن کامل [PDF 262 kb]   (85 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (67 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: حقوق
انتشار: 1398/12/26


XML   English Abstract   Printجلد 17، شماره 1 - ( بهار 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها