:: جلد 16، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) ::
جلد 16 شماره 3 صفحات 217-227 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تمرین هوازی بر سطح فیبرینوژن و سلول‌های خونی در دختران چاق
طیبه امیری پارسا، دکتر میترا خادم الشریعه، دکتر مرضیه السادات آذرنیوه
دانشکده تربیت بدنی دانشگاه رازی
چکیده:   (638 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
چاقی به طور بالقوه با افزایش عوامل التهابی از جمله فیبرینوژن و سلول­های سفید خون همراه می‌باشد. از طرفی افراد فعال از لحاظ بدنی دارای سطح پایین­تر عوامل التهابی هستند. هدف از مطالعه حاضر، بررسی اثر هشت هفته تمرین هوازی بر میزان فیبرینوژن و تعداد سلول های خونی دختران چاق بود.
مواد و روش‌ها
این مطالعه به صورت نیمه تجربی در سال 1396 و در دانشگاه حکیم سبزواری انجام شد و آزمودنی‌ها که شاخص توده بدنی بیشتر از 30 داشتند )30BMI>)، به دو گروه تمرین هوازی(12 نفر) و کنترل(12 نفر) تقسیم شدند. گروه تمرین هوازی هشت هفته(4 جلسه در هفته، هر جلسه 60 دقیقه با حداکثر ضربان قلب 75%-65%) تمرینات هوازی انجام دادند. خونگیری قبل و بعد از برنامه تمرینی انجام شد. از آزمون t مستقل برای مقایسه گروه‌ها (با استفاده از نرم‌افزار آماری 16 SPSS و سطح معناداری 05/0p<) استفاده شد.
یافته‌ها
نتایج تحقیق نشان داد برنامه تمرین هوازی تاثیر معنا­داری بر میزان فیبرینوژن در هر دو گروه تمرین(46/2 ± 19/29) و کنترل(59/2 ± 08/28) و سلول‌های خونی نداشت. البته اسمولالیته در گروه تمرینی کاهش معنادار داشت(05/0 p<). تجزیه و تحلیل ریز مغذی­ها و درشت مغذی‌های رژیم غذایی نشان داد که بین دو گروه کنترل و تجربی در سرتاسر دوره تمرینی تفاوت معنا‌داری وجود نداشت.
نتیجه گیری
هشت هفته تمرین هوازی با شدت متوسط بر سطح پلاسمایی فیبرینوژن و سلول‌های خونی دختران چاق تاثیر معناداری ندارد. به نظر می­رسد برنامه تمرینات ورزشی بایستی با کاهش وزن و توده چربی همراه باشد تا باعث بهبود شاخص­های التهابی همراه با چاقی شود.

 
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: تمرین، فیبرینوژن، سلول‌های خونی، چاقی
متن کامل [PDF 383 kb]   (132 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دكتراي فيزيولوژي ورزش


XML   English Abstract   Printجلد 16، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها