:: جلد 16، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) ::
جلد 16 شماره 3 صفحات 186-193 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر الگوی حداکثر مصرف خون در جراحی‌های انتخابی در 23 بیمارستان شیراز
دکتر لیلا کسرائیان، زهرا افسر، دکتر بابک شیرازی، دکتر مسعود تترابی اردکانی
دانشیار مرکز تحقیقات انتقال خون ـ مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون و اداره کل انتقال خون شیراز
چکیده:   (1063 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
درخواست غیر منطقی خون در اعمال جراحی انتخابی ،به دلیل ﺗﺮس از خونریزی و عدم دسترسی به خون کافی می‌تواند به اتلاف کیسه‌های خون و بالا رفتن ﻫﺰﻳﻨﻪ‌های بانک خون منجرگردد. بنابراین بر آن شدیم تا به بررسی میزان تاثیر استفاده از الگوی حداکثر درخواست، در بهبود مصرف خون بپردازیم.
مواد و روش‌ها
این مطالعه مقطعی، در یک سوم از بیمارستان‌های شیراز(23 بیمارستان) در سال‌های 96-95 انجام گرفت. الگوی حداکثر درخواست خون برای جراحی‌های انتخابی بر اساس آخرین منابع علمی وبا تایید متخصصین هر رشته تدوین و به صورت راهنما به این بیمارستان‌ها ابلاغ شد. میانگین تعداد کیسه‌های خون درخواستی، تزریق شده، کراس‌مچ شده، نسبت کیسه‌های کراس‌مچ شده به تزریق شده، هزینه کیسه‌های خون درخواستی و هزینه انجام کراس‌مچ در جراحی‌های انتخابی در ماه‌های آذر و دی سال‌های 95 و 96 ، قبل و بعد از استفاده از الگو مقایسه گردید. از آزمونt test  جفتی و نرم‌افزار آماری 21 SPSS  برای آنالیز داده‌ها استفاده شد.
یافته‌ها
نسبت کراس‌مچ به تزریق بعد از استقرارالگوی درخواست، به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت(36/2 در مقابل 6/1)(001/0 p<). میانگین تعداد کیسه‌های خون مصرفی و تعداد آزمایش‌های کراس‌مچ 26/13% و 9/42% کاهش یافت(001/0 p<). به علاوه هزینه‌های آماده‌سازی کیسه‌های خون(67/7%) و کراس‌مچ(43%) کاهش یافت.
نتیجه گیری
به نظر می‌رسد، درخواست خون در جراحی‌های انتخابی بر اساس الگوی حداکثر درخواست، می‌تواند به مصرف بهینه و سهولت تأمین خون در شرایط اورژانسی منجرگردد. به روز رسانی آموزش پزشکان، تاکید بر درخواست خون بر اساس این الگو و بررسی مستمر درخواست و مصرف خون ضروری است.
کلمات کلیدی: خون، جراحی، انتقال خون، بیمارستان‌ها، ایران
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: خون، جراحی، انتقال خون، بیمارستان‌ها، ایران
متن کامل [PDF 380 kb]   (229 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: طب انتقال خون
انتشار: 1398/7/10


XML   English Abstract   Printجلد 16، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها