:: جلد 15، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 15 شماره 1 صفحات 1-11 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر ال ـ کارنیتین بر متابولیسم پلاکت کنسانتره و کاهش آلودگی باکتریایی پلاکت‌ها در طول مدت زمان نگهداری تا 5 روز
زهرا ولاشجردی، دکتر محمد رضا دیهیم، دکتر فرهاد رازجو، دکتر اکرم عیدی
استادیار مرکز تحقیقات انتقال خون ـ مؤسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون
چکیده:   (1645 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
کنسانتره پلاکتی، یکی از مهم‌ترین فرآورده‌های درمانی مشتق از خون می‌باشد. دمای نگهداری پلاکت‌ها (2 ± 22 درجه سانتی‌گراد) باعث شده که پلاکت‌ها بیشتر از سایر فرآورده‌های خونی در معرض خطر آلودگی باکتریال قرار گیرند. در این مطالعه برای اولین بار تاثیر ال‌‌‌-‌کارنیتین در کاهش آلودگی باکتریایی پلاکت و متابولیسم پلاکت‌ها بررسی شد.
مواد و روش‌ها
در این مطالعه تجربی، 10 عدد کنسانتره پلاکتی تهیه شده در مرکز نوآوری انتقال خون، به روش تصادفی ساده انتخاب گردید. سپس اثر آنتی‌باکتریایی ال‌‌‌ـ‌کارنیتین در پلاکت‌های کنسانتره با تلقیح باکتری‌ گرم‌ مثبت استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس بررسی شد و هم‌زمان نیز به تاثیر ال‌‌‌ـ‌کارنیتین بر پارامترهای متابولیکی پلاکت در طول مدت نگهداری تا 5 روز پرداخته شد.
یافته‌ها
ال‌-‌کارنیتین در غلظت‌50 میلی‌مولار سبب کاهش رشد CFU/mL 106  ×5/1 باکتری استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس نسبت به گروه کنترل خود گردید(001/0 p<). فعالیت آنزیم لاکتات دهیدروژناز(LDH) در پلاکت‌های تیمار با ال‌‌‌ـ‌کارنیتین افزایش کمتری را نسبت به پلاکت‌های گروه کنترل در طول مدت نگهداری نشان ‌داد(002/0 = p روز پنجم ، 003/0 p= روز سوم)، هم چنین توانست سبب حفظ غلظت اسید لاکتیک (008/0 p= روز پنجم) و pH محیط در پلاکت‌ها گردد. شمارش پلاکت نیز در پلاکت‌های تیمار شده با ال-کارنیتین نسبت به کنترل کاهش کمتری در روز پنجم نگهداری نشان ‌داد(007/0 p= روز پنجم).
نتیجه گیری
ال– کارنیتین به ‌عنوان ماده‌ افزودنی سبب بهبود متابولیسم و کیفیت پلاکت در طول مدت زمان نگهداری همراه باکاهش رشد باکتری‌ گرم مثبت استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس در پلاکت‌ها گردید.

 
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: ال- کارنیتین، پلاکت‌های خون، متابولیسم
متن کامل [PDF 533 kb]   |   متن کامل (HTML)   (291 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (325 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انتقال خون
انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰


XML   English Abstract   Printجلد 15، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها