:: جلد 15، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 15 شماره 1 صفحات 28-35 برگشت به فهرست نسخه ها
بیان LncRNA HOX transcript antisense RNA در بیماران تازه تشخیص داده شده لوسمی لنفوبلاستیک حاد
دکتر پرویز فلاح، مجتبی ملایی، دکتر علی احسان حیدری، دکتر مسعود سلیمانی، مهدی جاهدی برزگر، دکتر احسان عارفیان، طاهره مدنی، دکتر موژان اسدی، دکتر بهزاد پوپک*
تهران ـ ایران
چکیده:   (964 مشاهده)
چکیده
سابقه و هدف
لوسمی حاد لنفوبلاستی، شایع‌ترین بدخیمی دوران کودکی می‌باشد. سالانه در کل دنیا به ازای هر 100 هزار نفر،1 تا 7/4 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. Long non-coding RNA ها (lncRNAs)، گروهی از RNAهای غیرکدشونده هستند که در فرآیندهای زیستی از جمله تغییرات اپی‌ژنتیکی، کنترل رونویسی و ترجمه نقش دارند. استفاده از lncRNA های اختصاصی خونی و شناسایی عملکرد آن‌ها می‌تواند در شناخت بیشتر پاتوفیزیولوژی این بیماری و به دنبال آن در درمان کمک‌کننده باشد. از جمله lncRNA های مهم در روند خونسازی، LncRNA HOX transcript antisense RNA (HOTAIR) می‌باشد. هدف از انجام این مطالعه، بررسی میزان بیان آن در بیماران تازه تشخیص داده شده لوسمی لنفوبلاستیک حاد رده سلولی B (B-ALL)بود.
مواد و روش‌ها
در یک مطالعه توصیفی ـ مقطعی، میزان بیان HOTAIR در نمونه مغز استخوان 40 بیمار تازه تشخیص داده شده B-ALL و هم چنین در 15 فرد سالم به عنوان گروه کنترل با روش‌Real Time PCR  سنجیده شد. یافته‌ها توسط برنامه REST 2009، تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها
میـزان بیـان HOTAIR در گـروه بیماران نسبت به گروه کنترل به طور معناداری 121 برابر افزایش داشت (05/0 p<).
نتیجه گیری
میزان بیان افزایشی HOTAIR در  لوسمی لنفوبلاستیک حاد نوع B می‌تواند پیشگوکننده این باشد که افزایش بیان آن با پاتوفیزیولوژی این بیماری در ارتباط می‌باشد. اگر چه به مطالعه‌های بیشتری جهت بررسی میزان بیان آن در لوسمی‌های دیگر و مشخص کردن نقش آن نیاز می‌باشد.

 
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: خونسازی، LncRNA، لوسمی لنفوبلاستیک حاد
متن کامل [PDF 722 kb]   (266 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (217 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هماتولوژي
انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۰


XML   English Abstract   Printجلد 15، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها