:: جلد 3، شماره 3 - ( پاييز 1385 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 213-219 برگشت به فهرست نسخه ها
آگاهی، نگرش و عملکرد خانم‌های شهر یزد نسبت به اهدای خون، سال 1384
دکتر هایده جوادزاده شهشهانی
چکیده:   (13015 مشاهده)

  چکید ه

  سابقه و هدف

  جذب گروه‌های کم خطر جامعه برای اهدای داوطلبانه خون از اهداف مهم مراکز انتقال خون می‌باشد. زنان شهر یزد تنها 5 درصد اهداکنندگان خون را تشکیل می‌دهند. برای شناسایی وضعیت آگاهی و نگرش، باورها و عواملی که مانع اهدای خون زنان می‌شوند مطالعه حاضر طراحی گردید.

  مواد وروش‌ها

  در این مطالعه مقطعی، 1602 نفر از خانم‌های شهر یزد به روش نمونه‌گیری خوشه‌ای انتخاب شده و اطلاعات به وسیله پرسشنامه جمع‌آوری گردید. آزمون‌های t و ANOVA برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شد.

  یافته‌ها

  آگاهی در مورد اهدای خون بین گروه‌های مختلف، متفاوت بود. زنان خانه‌دار و بی‌سواد آگاهی کمتری داشتند. 15 درصد خانم‌ها حداقل یک بار خون اهدا کرده بودند. مهم‌ترین انگیزه اهدای خون عمل خداپسندانه و کمک به هم‌نوع و مهم‌ترین موانع اهدای خون، کم‌خونی، نداشتن وقت، ترس و عدم دسترسی آسان به مراکز اهدای خون بود. 26% از خانم‌ها باورهای غلط در مورد اهدای خون داشتند. بین آگاهی و عملکرد افراد ارتباط مستقیمی وجود داشت و با افزایش آگاهی، دفعات اهدای خون نیز افزایش می‌یافت.

  نتیجه گیری

  ارتقای سطح آگاهی زنان، رفع باورهای غلط در مورد اهدای خون و بازنگری زمان‌ها و مکان‌های اهدای خون باید در اولویت برنامه‌های جذب اهداکنندگان قرار گیرد. مطالعات بیشتری نیاز است تا مشخص کند در نظر گرفتن مسأله کم خونی خانم‌ها و بهبود وضعیت سلامت آن‌ها تا چه اندازه در افزایش جذب خانم‌ها جهت اهدای خون می‌تواند مؤثر واقع گردد.

کلمات کلیدی : اهدای خون، آگاهی، نگرش، عملکرد، خانم‌ها

واژه‌های کلیدی: Array، اهدای خون، آگاهی، نگرش، عملکرد، خانم‌ها
متن کامل [PDF 195 kb]   (1889 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
انتشار: ۱۳۹۳/۵/۲۷


XML   English Abstract   Printجلد 3، شماره 3 - ( پاييز 1385 ) برگشت به فهرست نسخه ها